Staff Directory

Administration

DeArmas Graham Principal [email protected]
Stefanie McMaugh Executive Secretary [email protected]
Travis Brown Assistant Principal [email protected]
Jill Lee Assistant Principal [email protected]
Amy Arnow Educational Support Coordinator [email protected]
Earl Brown Registrar [email protected]
Andrew Crews Athletic Trainer [email protected]
Karen Evans Computer Operator [email protected]
Mike Hazel Maintenance Coordinator [email protected]
Jeff Holland Athletic Director [email protected]
Mary Kay Kirk Bookkeeper [email protected]
Katie Maltby Career Specialist [email protected]
Erica McCall Technology Specialist [email protected]
Vickie Queen Nurse [email protected]
Parker Raimann Testing Coordinator [email protected]
Kathy Riskus Cafeteria Manager [email protected]
 

Deans

Alberto Crespo Dean [email protected]
Wanda Ray Dean [email protected]
 

Youth Resource Officer

Deputy Goodman SAHS Resource Officer

Support Personnel

Michelle Burgess Support Staff [email protected]
Kim Elswick Paraprofessional [email protected]
John Farmer Parking Lot Attendant [email protected]
Ruth Ferrell ESE Paraprofessional [email protected]
Kelly Hunter Secretary/Receptionist [email protected]
Jeffrey Linville Paraprofessional [email protected]
Anthony Major Self Care Aide [email protected]
Tracy Munoz Paraprofessional [email protected]
Grant Simpkins Paraprofessional [email protected]
Loistine Rollins Paraprofessional [email protected]
 

Career & Technical Education

Angela Masson Aerospace [email protected]
Warren McCrary Aerospace [email protected]
Harold Rutledge Criminal Justice [email protected]
 

Consult Teachers

Beth Upchurch Gifted Consult [email protected]

Guidance

Jackie Ard Guidance Secretary [email protected]
Cammy Barber Students Last Name H-O [email protected]
Dena Bechtle AICE Students [email protected]
Marjorie Bennett Students Last Name N-Z [email protected]
Kim Bost Guidance Clerk [email protected]
Melody Cashwell Students Last Name A-G [email protected]

Language Arts

Scott Benyacko Language Arts [email protected]
John Blackford Language Arts [email protected]
Cheree Brennan Language Arts [email protected]
Charliemae Davis Reading Resource Teacher [email protected]
Leea Galloza Language Arts Teacher [email protected]
Dempsey Hall Language Arts Teacher [email protected]
Susan Hampson Language Arts Teacher [email protected]
Tiffany Kemp Language Arts Teacher, Department Chair [email protected]
Walter Kennedy Language Arts [email protected]
Jennifer Latka Reading Resource Teacher [email protected]
Katie McHale Language Arts [email protected]
Heather Naughton Language Arts Teacher [email protected]
Debbie O’Steen Reading Resource Teacher [email protected]
Nancy Snell Instructional Literacy Coach [email protected]
William Stansell Language Arts Teacher [email protected]
Andrea Thamdrup Reading Resource Teacher [email protected]
Cathy Ways Reading Resource Teacher [email protected]
Megan Young Language Arts Teacher [email protected]

Exceptional Student Education (ESE)

Robert Baker ESE Teacher [email protected]
Tracy Holland ESE Teacher [email protected]
Frank Holleman ESE Teacher [email protected]
Alyssa Kelley ESE Teacher [email protected]
Kari Kilpatrick ESE Teacher [email protected]
Gwen Love ESE Teacher [email protected]
Barbie Maier ESE Teacher [email protected]
Susan D. Smith ESE Teacher [email protected]
Lynne Tiner ESE Teacher lynne.tine[email protected]
Evan Tisdale ESE Teacher [email protected]
Migdalia Velazquez ESE Teacher [email protected]
Thomas Wallace ESE Teacher [email protected]
Kelly Weidner ESE Teacher [email protected]
Laura Williams ESE Teacher [email protected]

Virtual Lab / Plato-Edmentum Lab / Grade Recovery / ISS

Maggie Gordy Virtual Lab Technician [email protected]

Mathematics

Michelle Adams-Wamser Mathematics Teacher [email protected]
Chelsey Baker Mathematics Teacher [email protected]
Brian Braddock Mathematics Teacher [email protected]
Clark Johnston Mathematics Teacher, Department Chair [email protected]
Thomas Miska Mathematics Teacher [email protected]
Robin Nolan Mathematics Teacher [email protected]
Richard Ranick Mathematics Teacher [email protected]
Bradley Sohn Mathematics Teacher [email protected]
Carla Symonette Mathematics Teacher carl[email protected]
Gary Wilson Mathematics Teacher [email protected]
Tim Winter Mathematics Teacher [email protected]
Colby Wright Mathematics Teacher [email protected]

Media Center

Dawn Bennett Media Paraprofessional [email protected]
Susan Powell Media Paraprofessional [email protected]
Terry Rimel Media Specialist [email protected]

Performing Arts

Michael Beaman Drama Teacher, Department Chair [email protected]
Trey Brewer Music Teacher [email protected]
Jeff Dodd Music Teacher [email protected]
Johnathan Peters Music Teacher [email protected]
Kaila Schippani Dance Teacher [email protected]
Danielle Singer [email protected]

Physical Education / Health / Teen Leadership

Quinterrance Cooper P.E. Teacher [email protected]
Bobby Esguerra Teen Leadership, Department Chair [email protected]
Hannah Richardson P.E. Teacher [email protected]
 

ROTC

Sgt. Carlton Brown ROTC Teacher [email protected]
Major Brent Reynolds ROTC Teacher, Department Chair [email protected]
 

Science

Renee Aunchman Science Teacher [email protected]
Sara Bailey Science Teacher [email protected]
John Daniello Science Teacher [email protected]
Carla Isicoff Science Teacher [email protected]
Steve Ladwig Science Teacher [email protected]
Cheryl Morrison Science Teacher, Department Chair [email protected]
Alejandro Nunez Science Teacher [email protected]
Curt Stewart Science Teacher [email protected]
Nate Wuellner Science Teacher [email protected]

Social Studies

Adam Bagby Social Studies Teacher [email protected]
Tiegh Collins Social Studies Teacher [email protected]
Steven Distefano Social Studies Teacher [email protected]
Brittany Edwards Social Studies Teacher [email protected]
Rachel Herrera-West Social Studies Teacher, AVID Lead Teacher [email protected]
Steve Hodapp Social Studies Teacher [email protected]
Linda Hof Social Studies Teacher [email protected]
Christine Mars Social Studies Teacher [email protected]
William Richardson Social Studies Teacher, Department Chair [email protected]
Jacob Tilton Social Studies Teacher [email protected]
 

Visual Arts

Melanie Forsythe Art Teacher [email protected]
Alex Mckean Art Teacher [email protected]
Susan L. Smith Art Teacher, Department Chair [email protected]
 

World Language

Dinah Hernandez World Language Teacher, Department Chair [email protected]
Marcy Hurd World Language Teacher [email protected]
Nazli Kayan World Language Teacher [email protected]
Deanna Scheffer World Language Teacher [email protected]
Suzanne Stauble World Language Teacher [email protected]
 

Cafeteria

Ruth Fickes Cafeteria Manager [email protected]
Kathy Riskus Cafeteria Manager [email protected]
Katie Copeland Cafeteria Staff
Evelyn Hall Cafeteria Staff
Rachel Hardee Cafeteria Staff
Karen Preston Cafeteria Staff
Joan Randazzo Cafeteria Staff
Mary Sanchez Cafeteria Staff
Cheri Szymanski Cafeteria Staff
Mark Testasecca Cafeteria Staff
Brenda Vickers Cafeteria Staff

Custodial

Mike Hazel Maintenance Coordinator [email protected]
Wilbert Alvarado Custodian
Pierson Camps Custodian
Willie Chambers Custodian
Markell Fuller Custodian
Carolyn Johnson Custodian
Kathy Johnson Custodian
Irma McLenithan Custodian
Debrorah Palmer Custodian
Toriano Preston Custodian
Chanorman Reid Custodian
Chris Swilley Custodian
Beverly Williams Custodian